Yedinci Koğuştaki Mucize 1080P 8.3

Yedinci Koğuştaki Mucize

Yedinci Koğuştaki Mucize filmimizin konusunda 1983 yılında geçen film, sıkıyönetim komutanının kızını boğulmaktan kurtarmaya çalışırken bir kızı öldürmekle suçlanan bir karakter olan Memo'nun hikayesini anlatıyor. Sıradan insanların aksine sıkıyönetim baskısı altında ölüme mahkum edilen Memo, 7 yaşındaki kızı Ova ile aynı akıl yaşına sahiptir. Yani küçük kızı kendisinin öldürmediğini iddia etse de endişelerinden bir türlü bahsedemiyor. Elbette böyle bir karakter için Aras Bulut İynemli son yıllarda oynadığı rollere mükemmel bir şekilde uyuyor. Bu bir Amerikan filmi olsaydı ve bu rolü oynayan kişi bu karakteri canlandırmış olsaydı, o oyuncunun Oscar'a aday olup olmadığını konuşurduk. Bu yüzden bu filmdeki en büyük kutlamayı Aras Bulut İynemli hak ediyor.

Aras Bulut İynemli'nin yanı sıra Sarp Akkaya, İlker Aksum, Mesut Akusta, Yurdaer Okur ve Celile Toyon gibi usta oyuncuları da kovmak mümkün değil. Filmin kadrosu gerçekten iyi bir araya getirilmiş ve hepsi de üzerine düşeni iyi yapmışlar. Bu arada, neredeyse en önemli karakteri unuttum. 7 yaşındaki Oba'yı oynayan Nisa Sofiya Aksongur da kutlanmayı hak ediyor. İçerde dizisinde Alyanak olarak tanıdığımız Yıldıray Şahinler'in canlandırdığı hafız karakterini nedense ilginç buldum. Alyanak karakterine alıştığım için sanırım.

Bu film de birçok Türk filmi ve dizisi gibi Kore'den ilham alıyor. 7.Koğuştaki Mucize , 2013 yılında vizyona giren 'Koğuş 7'deki Mucize' filminin bir uyarlamasıdır. Ama kahraman öldürmeli ama hakkını yememeli. Bu sefer gerçekten harika bir iş çıkardın ve çok güzel bir sanat eseri yarattın. Ana olay benzer, ancak senaryo tamamen yeniden düzenlendi. Bu sefer ders çalışmakta iyi olan bir ekibimiz var. Orijinal filmi izleyerek filmin eksik kısmını bulduğumu düşünüyorum. Bu eksiklikleri gidermeye çalıştık ve çok başarılı olduk. Çünkü kurgu ve karakter versiyonumuz, duyguları şehvetli bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Miracle in Cell No.7 mucizesini ilk gördüğümden beri Türkçe versiyonu daha etkileyiciydi. Ancak 7 numaralı koğuştaki mucizeyi ilk kez gören izleyiciler, Kore versiyonunun etkisinin daha fazla olduğunu iddia ediyor. Karar sizin..

Buradan sonraki yazılar SPOİLER içermektedir.

Ova'nın mahkumlarla tanıştığı sahne bence filmdeki en anlamlı sahneydi. Tutuklular suçlarını hastalık olarak sunarlarsa, suçluların gerçekten iyileştirilebileceği ve iyi yanlarının ortaya çıkabileceği söylendi. Çünkü hiç kimsede saf kötülük yoktur. Kötülüğün arka planında sadece iyilik kalır. Ayrıca notaların saflığı ve kalbin saflığı nedeniyle birçok karakterin daha iyiye doğru değişmeye başladığına da tanık oldum. İlk başta notları pek beğenmedi ama "Burada çok arkadaşım var" dedi. Aslında hikayeyi çok iyi anlatıyor.

Filmde ölüme melekler olarak tanık olduk. Bütün mahkumlar suçlarını hastalık olarak tanımlarken, katillerden biri Ova'ya suçunu anlattı: "İnsanları melek yaptım ama bazı melekleri erken yaratmadım. Anlam ve komedi çok etkileyici." Bir sahneydi.

En çok sevdiğim şey yönetmenin Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek adlı kitabını okumasıydı. Kitabın önsözünü aynen kopyalıyorum. "siyahlar"ın asılsız suçlamalarıyla gelişen olaylar; “Önyargı, ikiyüzlülük, sınıf çatışması ve ırk çatışmasının yaygın olduğu Amerika'da küçük bir kasabanın ötesine geçiyor ve insan ilişkilerinde adalet ve dürüstlüğün önemi hakkında evrensel bir hikayeye dönüşüyor.” Filme böyle bir detay eklemek güzeldi. Böylece Muhafız'ın notları kaydetmeye neden yardım ettiğini daha iyi anlıyoruz.

Koğuşun iç duvarında “Kan intikam değildir, suda yıkanır” yazılıdır. Yazı gözüme çarptı. Daha önce Tarihi Sinop Cezaevi'nin duvarındaki bu yazının gündeminde William Shakespeare'in adı vardı. Çünkü sözün Shakespeare'e değil Kaşgarlı Mahmud'a ait olduğu ortaya çıktı ve konu bir süredir gündemdeydi. Yazının altında kimin adı yazıyor göremiyorum, bu yüzden bu yazıyı tesadüfen mi yoksa bilerek mi koydum bilmiyorum. Bu filmi bir daha izleme şansım olursa, bu ayrıntıya tekrar bir göz atacağım.

Film çıktığında ilk yaptığım şey Spotify ve Youtube için Lingo Lingo Şişeler kullanmak oldu. Maalesef şarkıyla ilgili bir yazı bulamadım. Ayrıca Twitter'da müzikle ilgili birçok tweet gördüm. 10 gün gecikmeli olmasına rağmen 7. Koğuştaki Mucize hesabı bu ilgiye kayıtsız kalmadı ve bu şarkıyı YouTube'da paylaştı. Sanırım yakında Spotify'da olacak.

90'larda doğan nesil olarak 80'leri sadece bakarak, okuyarak ve dinleyerek öğrenen nesiliz. 80'lerde yaşayanlar bu filmi daha hareketli bulacaktır. Çünkü film, dönemin siyasi ve toplumsal sorunlarına değinmemiştir. Bunu yaparken de birkaç sahnede çok cesur davrandı. Kaliteli filmlerin olduğu bu çağda '7. Koğuştaki Mucize' kurgu ve oyunculukta size ilaç olacak. İyi seyirler!

 
Benzer Filmler
Yorum Alanı
yeni içerikler mi keşfetmek istiyorsunuz? günden güne yenilenen içerik arvişimize göz atabilir yeni içerikler keşfedebilirsiniz.