Parazit 1080P 8.5

Parazit

Parasite

IMDb Top 250 izle listemizde yer alan Parazit filmi konusunda; Kim Ki-woo, filmin hikayesini anlatmak için bir kolej arkadaşının rehberliğinde Park ailesindeki bir çocuğa ders vermeye başlar. Çare olarak, ailesi yoksulluk içinde yaşayan genç bir adam, anne ve babasını ve küçük erkek kardeşini Park ailesinin evinde çeşitli görevlerde bırakmak için bir dizi plan yapar. Nitelikli ve açık aile üyeleri, aileleriyle birlikte aşçılık, şoförlük ve sanat öğretmenliği gibi mesleklerde çalışmaya başlar. Ancak zamanla pastadan payını almaya çalışan diğerlerinin ortaya çıkması, işi ayrılmaz bir boyuta çeker.

 

Zengin – Fakir Ayrımına Ayar


Zengin ve fakir arasındaki ayrım, üretimde çok karmaşıktır. Sınıflar arasındaki ayrım, ampirik ve geleneksel kalıplar sorununu ortaya çıkarmak yerine, çoğumuzun yalnızca duygu olarak algıladığı birkaç ayrıntıya odaklanılarak ele alınmaktadır. Yönetmen ve senarist Bong Joon-ho, zenginlerin ve fakirlerin yaşam tarzlarındaki keskinliği ve belirsizliği ortaya çıkaran ilginç performanslarıyla dikkat çekiyor. Özellikle seyircinin bilinçli olarak yoksul bir ailenin bakış açısını paylaştığını belirtmek gerekir. Tüm bu ödüllerin, övgülerin ve ayrıcalıkların arkasında seyircide sempati uyandıran bir yön olduğunu söylemek abartı olmaz.

Park ailesi üyeleri, çalışanlarına karşı çok kibar ve nazik görünüyor. Ancak Park ailesinin gereğinden fazla ve tatmin edici sorunları Kim ailesinden oldukça farklıdır. Yönetmen, zenginlerin küçük şeyleri biraz hicivle biraz daha karmaşık hale getirme şeklini eleştirdi. Bir karı koca arasında, bir hizmetçiyi kovma planları gibi, nezaket ve aptallık, kurnazlık ve masumiyet arasındaki sınırı aşan bir konuşma oldukça sıra dışıdır.

 

Zenginlerin Gözünde Yoksulluğa Bakış


Barınma, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarını bile temin etmek için mücadele etmek zorunda kalan Kim ailesi, zenginlere yoldaş olmaya çalışırken dibe batıyor. Bu arada Park ailesi kendi işleriyle meşguldür ve dünya meselelerini gözlerinin önünde göremezler. Peki zenginler, tecrit edilmiş yaşamları çerçevesinde kendilerine benzemeyenlerin sorunlarını gerçekte ne kadar fark ediyor ya da önemsiyor? Bu bir vurgu!

 

Özgürlük Problemi


Parazit filminde ele alınan bir diğer konu da bireysel özgürlük meselesidir. özgür olmak ne demek? İnsan haklarını uygulayacak ortamı ve istediğini yapma fırsatı yoksa özgürlük bir anlam ifade eder mi? Günümüz dünyasında toplumsal gelirden pay alamayanlar gerçekten modern köleler mi? Bireysel özgürlüğün tartışıldığı ve tartışıldığı bir çağda asıl noktayı kaçırmıyor muyuz? Özgür insan, temel ihtiyaçları karşılanamazken, kendi ihtiyaçlarını özgürlüğe tercih edecek kadar gerçekten "tutsak" mıdır?

Bu beyin yakan sorularla ilgili bir film bize çok fazla zihinsel jimnastik sağlar. Özellikle Kim Ki-woo'nun merdivenlerden inmeden önce sular altında kalan mahalleye baktığı sahne dikkat çekicidir.

 

Tamamen Ekip İşiyle Yapılmış Bir Film


Tabii doğal oyunculuk da filmin başarı faktörlerinden biri, özellikle Kim ailesinin babası rolünü oynayan Song Kang-ho, hem komediyi hem de dramı sindirerek dikkat çekiyor. Jo-Yeo Jeong, Park ailesinin tatlı ama küstah annesi rolünü üstleniyor ve akılda kalıcı oynuyor. Jeong Jae-il tarafından bestelenen film müziği hikayeyi daha canlı kılıyor. Bu çok beğenilen parça, başarılı bir ekip çalışmasının sonucudur.

Dünya, çalışmalarımızı, gücümüzü ve sıradan günlük kaygılarımızı bir kenara bırakarak koronavirüs felaketini atlatmaya çalışırken, birkaç gün öncesine kadar çok önemli gördüğümüz pek çok şey bize basit geliyor değil mi?

Böyle büyük bir sorunla karşılaştığımızda sınıflar, kültürler ve dinler önemli değil. Bu da mutlaka geçecek ve eski hayatlarımıza geri döneceğiz. Burada önemli olan empati kurma yeteneğini kaybetmemektir. Yoksulluk içinde yaşayanları ve kendimiz dışındakilerin sorunlarına duyarlı olanları anlamaya çalıştığımız sürece dünyayı daha iyi bir yer haline getirebiliriz.

 

– Aşağıdaki bölüm Spoiler içermektedir.


Filmin ilk yarısı oldukça keyifli başlıyor ve ikinci yarısı bir kara komediden beklendiği gibi ürkütücü, karmaşık, karanlık ve ürkütücü bir hikayeye dönüşüyor. Sosyal gelirin en alt katında olan Kim Ga-jeong ve zenginler kulübünün en üst katında yer alan Park Ga-jeong'un yaşamlarında paylaştıkları alan dışında neredeyse hiç kesişme noktası yoktur. Önyargıların aksine, kıvrak zekası ve çabukluğu nedeniyle gecekondu aileleri tarafından kolayca kabul edilir. Ancak aile arasında yalana dayalı kırılgan bir ilişki birçok soruna neden olacak ve diğer aktörlerin müdahalesiyle karmaşıklaşacaktır.
Tür: Dram Filmleri , Gerilim Filmleri , IMDb Top 250 , Komedi Filmleri Web Sitesi: https://www.parasite-movie.com/
Benzer Filmler
Yorum Alanı
yeni içerikler mi keşfetmek istiyorsunuz? günden güne yenilenen içerik arvişimize göz atabilir yeni içerikler keşfedebilirsiniz.