Kin 1080P 6.8

Kin

Türk sinema dünyasına saygı duyan biri olarak, başka kültürlerden bizim yerli sinemamıza uyarlanmış filmler umurumda değil. Birey gibi taze ve saygısız bir senaryo olarak var olmayı hedefliyor ama kısır döngü denince adaptasyon, remake gibi kavramlara alışmanız gerektiğini düşünüyorum. Özümüzü, benliğimizi, yaratıcılığımızı ve güvenimizi geride bırakıyoruz ama kulağa Kin gibi gelen senaryolarla daha çok proje istiyoruz.

Aşk 101, Atiye, Fatma vb. ürünlerin başarısını düşünmeden Netflix gibi iddialı medyada ve daha geniş uluslararası pazarda önemli bir yer işgal etmek isterim. Ve son yıllarda özellikle küçük hamlelerle belli bir çizgiyi aştık ve daha fazlasını göreceğimizi düşünüyorum. Sahnemizden memnunum ama birçok aşamada hikayeyi tam anlamıyla sevemiyoruz ve tutkuyla yaşıyoruz. Daha fazla ayrıntıyı makalenin devamında bulabilirsiniz.

Yazının başında da bahsedildiği gibi Kin, Kore'den bizim ülkemize gelen senaryonun bir uyarlamasıdır. Genel olarak suç ve suç temaları üzerine kuruludur, ancak derin insani duygulara öncelik verir. Öfkemiz, nefretimiz, intikamımız, açgözlülüğümüz...

Ve bu konuların çoğunu kapsayan bir hikayenin merkezinde ise Yılmaz Erdoğan'ın hayata geçirdiği Başmüfettiş Harun var. Geçen yıl içinde birçok ceza davasını çözdü ve Yılın Polisi'ne uygun görünüyor. Üstelik bu günlerde terfi aldığı söyleniyor. Gördüğünüz gibi, sadece mesleğinde çok başarılı bir karakter değil, aynı zamanda aile ilişkilerinde de kıskanılacak bir rol.

Kin Filmi Konusu

Harun, aldığı ödül ve terfilere göre hayatın farklı bir yöne gideceğini düşünür ve takım arkadaşlarıyla birlikte bir kutlamaya gider. Yoğun bir gecenin ardından eve bir taksiye biner. Ancak birkaç dakika sonra bir taksi şoförü tarafından saldırıya uğrar. Ve nefsi müdafaa için taksi şoförünü öldürecek. Akşamın erken saatlerinde hayal ettiği değişim, işlediği cinayetle gerçek oluyor.

Kin, gün içinde hemen herkesin gördüğü dedektiflik suçu unsuruyla standart bir başlangıç ​​sağlıyor. Başarılı Polis, Suç Oranı Azaltma, Kutlama, Terfi... Ancak hemen hemen herkesin tahmin edebileceği bir nokta var. Her başarılı polis hikayesinin arkasında, acı çeken ve hayatları mahvolmuş intikamcı bir ekipten oluşur. Polis tarafından haksız yere tutuklanan adamın geride bıraktığı çocuklar ve aileleri...

Harun'un taksiciyle çatışmaya girmesiyle hikayenin bir intikam savaşına dönüşmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Harun bir şekilde taksiciyi öldürse bile patron intikam ve küskünlükle Harun için geri döner. Ve yıllar önce babasını tutuklayıp öldürenleri de yok edecek. Bu sırada Harun, kendisini öldüren katili kovalarken İntikamcılar'ın peşine düşer.

Kin'i çok fazla övmek veya eleştirmek anlamsız. Türk filmlerinde görmediğimiz güçlü binalar ve dolambaçlı sokaklar kavramı Kin ile gerçek oluyor. Birkaç istisna dışında, başarılı bir oyuncu seçimi, birkaç istisna dışında şaşırtıcı bir dokunuşa sahiptir. Bunun ötesinde, makalenin başında belirtildiği gibi, tanıdık senaryolar yozlaşmış polisler, intikam ve masumiyet gibi standart kavramlar etrafında yapılandırılmıştır. Neyse yönetmen Türkan Derya'ya ve senarist Yılmaz Erdoğan'a başarılar dileriz.

Hikâyenin eleştirel doğasıyla çelişen bu metin dışı yolculuk elbette içerikten ve hikâyenin bize nasıl sunulduğundan bağımsız değildir. Öte yandan, tüm bu pazarlama süreci dizinin politik tarafını biraz daha az değerli kılmıyor. Öncelikle kalamar oyununu son yıllarda hızla artan 'Kore draması' ve 'K-pop' akımından ayrı düşünmek mümkün değil. Ama burada işler biraz daha karmaşıklaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin kültürel hegemonyasını yavaş yavaş kıracağı düşünülen bu akımın izleyiciyi Kore anlatılarına ve kültürüne daha aşina hale getirdiği doğrudur. Bununla birlikte, birçok Koreli eleştirmen, bu dizinin yerel olarak üretilen içeriğin yalnızca bir yönü olduğunu ve bir 'Kore draması' klişesini yarattığını iddia ediyor. Netflix'in Kingdom ve Extracurricular gibi dizilerinin, uğraştıkları sosyal konular, politik yönler ve daha "zor" anlatılar nedeniyle bu trendden ayrıldığını söylüyorlar. Bu arada Netflix dışında henüz yurt dışı izleyicilerine ulaşmamış birçok Kore yapımı eser var. Ama burada Kalamar Oyununun hikayesiyle ilgili olan şey, sorunlu veya olaysız bir izleyici tarafından kazanılan kültürel tanıdıktır. Bong Joon-ho'nun Oscar konuşmasında "altyazı engeli" dediği şey, özellikle diğer dillerde içerik tüketme konusundaki isteksizlikleriyle tanınan Amerikalı izleyiciler arasındaki klişenin kırılmasına yardımcı olacak yaygın bir durumdur.

Bu uluslararası ilgi, 2000'li yıllarda Kore filmlerini ana akım anlatı dili ve sanatsal estetikle birleştiren Oldboy (Oldboy, 2003) gibi kült örnekler üzerinden sinema alanında tartışıldı. Parajit'in hem Cannes'ı hem de Oscar'ı kazanan başarısı da bu çizgi üzerinden konuşuldu. Hollywood'un yaratıcılık darboğazı ile birleştiğinde, Netflix'in yerel pazara sözde bir 'yetenek avı' için yatırım yapması şaşırtıcı değil. La Casa de Papel (2017–2021) ve Elite (2018 – ) gibi örneklerde hızlanan bu trend, Squid Game'de ön plana çıkacak gibi görünüyor. Ana akım sinemanın dilinde yetkin ve Hollywood ile yerel dinamizmi harmanlayan Kore film/televizyonu, keskin dönüşleri ve şaşırtıcı hikaye anlatımı ile bilinir ve genellikle melodramatik filmlerin dil engelini kolayca aştığı söylenebilir. Abartılı anlatımı onu Netflix için ideal bir aday yapıyor.

 
Tür: Dram Filmleri , Gerilim Filmleri , Netflix Filmleri , Suç Filmleri , Yerli Film Web Sitesi: https://www.netflix.com/title/81346326
Benzer Filmler
Yorum Alanı
yeni içerikler mi keşfetmek istiyorsunuz? günden güne yenilenen içerik arvişimize göz atabilir yeni içerikler keşfedebilirsiniz.